На 3-ти февруари, 2015г. излиза 36-ят студиен албум на Боб Дилън, озаглавен „Shadows In The Night“ (Columbia Records). Албумът е посветен на Франк Синатра и съдържа интерпретации на някои от най-популярните му хитове. Продуциран от Джак Фрост, „Shadows In The Night“ включва 10 песни и е първият студиен проект на Дилън след 2012г., когато излиза албумът „Tempest“. Пилотният сингъл от албума е „Stay With Me“, песен, написана от Carolyn Leigh и Jerome Moross, и записана от Франк Синатра през декември, 1963г. Сингълът е издаден официално на плоча през януари, 1964г.
„Shadows In The Night“ се разпространява у нас в деня на световната премиера от Вирджиния Рекърдс/Sony Music и може да бъде намерен в онлайн магазина www.musicmall.bg
“За мен беше огромна привилегия да направя този албум. Това е проект, който исках да създам от много време, но така и не намирах достатъчно смелост да запиша песни, аранжирани за тридесет членен оркестър, с 5-членна група. Всички песни са записани на живо в студиото – с едно или две повторения. Към записите подходих минималистично: с малък брой микрофони, без слушалки, без отделна вокална кабина, без отделни писти. Знам, че това е много старомодно в наши дни, но за мен това беше единственият правилен подход към този репертоар. Целта ми беше да извадя на светло тези песни през друга призма“. – казва Боб Дилън в първото си интервю от три години по повод новия албум.
SHADOWS IN THE NIGHT съдържание:
1. I'm A Fool To Want You
2. The Night We Called It A Day
3. Stay With Me
4. Autumn Leaves
5. Why Try to Change Me Now
6. Some Enchanted Evening
7. Full Moon And Empty Arms
8. Where Are You?
9. What'll I Do
10. That Lucky Old Sun
Във връзка с предстоящия проект, Боб Дилън дава и първото си интервю от три години насам – в разговор за Франк Синатра и Ървинг Берлин, защо е решил да интерпретира сега тези стандарти на американската музика:
За влиянието на Франк Синатра и музиката на Ървинг Берлин:
• За наследството на Франк Синатра: “…Той винаги ще е около нас. Много други неща, които мислехме, че ще останат си заминаха, но той и музикалното му наследство – никога. Синатра винаги ще живее сред нас”.
• Какво би си помислил Франк Синатра за албума: “Мисля, че ще бъде изненадан, че записах всички тези песни с 5-членен оркестър… Надявам се, че тайно би изпитал и малко гордост“.
• За творчеството на Ървинг Берлин: “Човек, притежаващ абсолютния талант, който в голяма степен олицетворява американската музика. Композитор. Поет. Артист. Гений, надарен с огромна дарба..“.
За младото поколение и песните на Синатра:
• Дали младите хора няма да намерят тези песни от 40-те и 50-те за твърде „демоде“: “Това са песни, изпълнени са с добродетелност. Това е точната дума – добродетелност. Ако звучат на някого банално или демоде – съжалявам, за което. Но съвременният живот е доминиран от толкова много пороци като амбиция, алчност, егоизъм… Рано или късно, човек трябва да ги превъзмогне, да ги надскочи, ако иска да продължи. Ние не виждаме как тези пороци разрушават хората, защото всеки ден ни се показва бляскавата им страна – от билбордовете по улиците до филмите, вестниците и списанията. Не разбираме колко много ни унищожават като човешки същества. А тези песни са антипода, чрез тях можем да оцелеем, защото романтиката никога няма да излезе от мода. Тя не става „демоде“, колкото и да е в страни от днешната медийна култура.
• За влиянието на корпорациите в САЩ: “Корпорациите са навсякъде, дори и в звукозаписното студио. От източното до западното крайбрежие на щатите виждате хора, които са облечени с едни и същи дрехи, мислят по един и същи начин, ядат една и съща храна. Днешното поколение е под пълния контрол на корпорациите.““
Радио и телевизия:
• За израстването без телевизия: “Мисля, че съм от последното или едно от последните поколения, които израстнаха без телевизия. За нас радиото беше това, което днес е телевизията. Вкъщи се слушаше много радио. А, когато слушаш, се развива въображението. Всеки път като чуех някоя песен започвах да си представям как изглежда певецът, който пее в този момент. Всичко това направи от мен слушателят, който съм днес. Научи ме да чувам малките неща: хлопване на врата, подрънкване на ключове, свистенето на вятъра, шума на дърветата, стъпки.. Много и различни звуци, което развиха в мен способността да ги визуализирам, да си ги представям като едно цяло, от което мога да създам песен.
Последните пет студийни албума на Боб Дилън се определяни от редица световни музикални издания и редактори като най-добрите проекти в цялата 50 годишна дискография на музиканта. Платиненият „Time Out Of Mind” от 1997-ма печели няколко статуетки Грами включително и за „Най-добър албум на годината”. Албумът „Love and Theft” (2001), също сертифициран с платинен статус на продажби, е с няколко номинации за Грами и отличен в категорията „Най-добър съвременен фолк албум”. „Modern Times” от 2006-та година е един от най-популярните албуми на Боб Дилън с над 2.5 милиона продажби по цял свят и с две награди Грами. „Together Through Life” става първият албум на Дилън, който дебютира на №1 в класациите на САЩ, Великобритания и още пет държави.
Тези 5 албума са създадени от музиканта в период от 12 години заедно с песента „Things Have Changed” от филма “Wonder Boys” (2001), отличена с наградите Оскар и Златен Глобус за „Най-добра песен към филм”. Колекцията „Chronicles, Vol. 1”, част от планираните „мемоарни компилации”, е обявена от New York Times като едно от най-продаваните мемоарни произведения за всички времена, след като престоява 19 седмици в класацията „Best Seller List” през 2004г. През този период е създаден и документалният филм „No Direction Home” (2005г.), с продуцент Мартин Скорсезе. Коледният албум „Christmas In The Heart” от 2009-та година е първата коледна компилация на Боб Дилън като приходите от нея са дарени на фонд за гладуващи деца по цял свят.
През 2012г., президентът на САЩ Барак Обама награждава Боб Дилън с най-високото държавно отличие – Медала на свободата. През 2008г. Боб Дилън е отличен с „Пулицър“ за „Цялостен принос върху популярната музика и Американската култура чрез въздействието на лирическите си композиции и тяхната поетическа сила”. От 1990 година, Боб Дилън е носител на титлата „Командор на Ордена на Френската Република за изкуство и литература”. През многогодишната си кариера, изпълнителят получава множество отличия и награди, а класация на сп. „Ролинг Стоун“ го определя като вторият по значение артист в историята на популярната музика след Бийтълс.
Боб Дилън има повече от 125 милиона продадени копия от албумите си по целия свят.