23/01

Дебютният албум на Соня Йончева „Paris, Mon Amour“ излиза у нас на 30/01

На 21-ви ноември, 2013г. се ражда НОВА ЗВЕЗДА на сцената на Метрополитън опера, след като публиката възторжено и дълго аплодира на крака дебюта на Соня Йончева в ролята на Джилда от операта на Верди „Риголето“. В рецензията на „Ню Йорк таймс“ за спектакъла българската певица е определена като „поразително красив лиричен сопран, разкошен и проникващ“. Музикалната критика приветства изпълнението на Соня Йончева като го описва „наситено от емоция и чувствен копнеж“ в унисон с образа на героинята на Верди.

Триумфът в Метрополитън за Соня Йончева идва след редица успехи на сцените на някои от най-престижните оперни театри и концертни зали в Европа през последните години. Но, на Стария континент има едно специално място в сърцето на певицата – Париж. Нейната музикална афера с френската публика и репертоар, намират изражение в дебютния й албум за Sony Classical  – „Paris, Mon Amour“, вдъхновен от периода Бел Епок.
Заради изключителния си талант, българската оперна певица подписва ексклузивен звукозаписен договор с една от най-големите компании в света на класичеката музика – Sony Classical. „Paris, Mon Amour“ ще излезе на музикалния пазар у нас на 30-ти януари 2015г. от Вирджиния Рекърдс/Sony Music. Албумът е вече наличен за поръчки и в най-големия музикален онлайн магазин musicmall.bg тук: http://musicmall.bg/product.php?id=2077

Соня Йончева е родена през 1981 година в гр. Пловдив. Тя учи пиано и оперно пеене в родния си град. В България талнтливото сопрано печели редица първи награди от различни конкурси в страната. Соня Йончева заминава за Швейцария, където завършва „Класическо пеене“ в консерваторията в Женева „Conservatoire de Musique“ в класа на Даниел Борст. Там, тя е отличена със специалната награда на град Женева. След това идва Франция и Париж, градът, от който започва професионалният успех на талантливото българско момиче. Първоначално е участието й в Академията за млади певци „Jardin des Voix”, организирана и ръководена от Уилям Кристи, с когото тя гастролира в няколко международни турнета. Следва специалната награда от фестивала „Les Amis”, която Соня получава за изпълнението на ролята на  Фиордилиджи от „Cosi fan tutte” във фестивала на академията в Екс-ан-прованс през 2007-а година. След тези отличия, пътят към оперните театри на Париж е неизбежен. Три години по-късно, през 2010-та, Соня Йончева печели най-престижния оперен конкурс в света „Опералия”, дирижиран и организиран от Пласидо Доминго в „Ла Скала“, Милано. През 2011-та година, кариерата на Соня стартира с ролите на Клеопатра от операта „Юлий Цезар“ на Хендел и Лейла от Бизе (из оп. „Ловци на бисери“). Соня Йончева става любимка на френската публика.

Тя се превръща в истинска сензация в оперния афиш на Париж с изпълнението си на ролята на Лучия ди Ламермур от едноименната опера на Доницети. Тази роля й донася възторжени отзиви от музикалната критика, признанието на публиката и звукозаписен договор. Париж става свидетел на нейния талант и артистизъм и на концерта „Concert de Paris“, който Йончева изнася пред Айфеловата кула през миналата година. Събитие, която тя ще повтори и през 2015-та година.

Кариерата на Соня Йончева се развива стремглаво на сцените на европейските оперни театри – нейният вокален и драматичен талант се утвърждава с разнообразни роли от италианския репертоар  – от Дона Ана (Берлин) през Виолета (Берлин, Монте Карло, Валенсия, Мюнхен, Лас Палмас) до Мюзета (Ковънт Гарднър). Но, френският репертоар заема съществено място в програмата й. През 2014-та година тя се завръща на сцената на Кралската опера Ковънт Гарднър с партията на Маргарита от оп. „Фауст“ от Гуно. Същата година Йончева дебютира с Маргарита във виенската Щаатсопера, след оттегляне на оперната дива Анна Нетребко. Връзката на  Соня с френския оперен репертоар и Париж са водещи при създаването на дебютния й албум, посветен на „епохата“ Бел Епок.

Годините 1871 – 1914, наречени по късно  Belle Époque (от фр. хубаво време) са символ на икономически и технически подем, времена на изисканост, романтика, безгранично въображение и изтънчена дързост във всички области на културния живот. Несъмнено духът на на бел епок до голяма степен може да бъде открит в самата Соня като певица, артист и личност. Той подхожда на нейната елегантност и самоувереност на сцената, кореспондира с   отличителния й многоцветен глас и неустоима външност.

В албума са включени арии от Жак Офенбах и Жюл Масне, които са знаели как да развълнуват парижани през този период. Музиката им дава прекрасна възможност на Соня да разкрие вокалния си и драматичен потенциал с откъси от оперите „Хофманови разкази”, “Иродиада”, „Сид“ и „Таис“. Лекотата, с която тя пее в средния регистър, й позволява да направи изключително представяне на финалната ария на Сафо от едноименната опера на Гуно, партия, първоначално написана за мецо-сопрано. Музикалното любопитство на Соня я отвежда към записи на откъси от несправедливо забравени творби на френските композитори – Шарл Лекок и  Андре Месаже.

Певицата допълва репертоара за албума с арии на двама от най-известните италиански композитори, създали някои от най-забележителните си произведения в годините на бел епок. На първо място, това е Джузепе Верди  и „Травиата“, чието действие се развива именно във френската столица, с ария на парижката куртизанка Виолета. Колкото до Джакомо Пучини, той композира първата си опера „Вилиси“ и четвъртата „Бохеми“, когато бел епок е в разгара си. Соня Йончева представя арии на две от героините от тези опери – невинната дъщеря на горския пазач Ана и бедната парижка шивачка Мими.

http://www.sonyayoncheva.com   

„Paris, Mon Amour“ CD съдържание:

1)   Hérodiade, Act I, Scene 1: „Celui dont la parole…Il est doux, il est bon“ Yoncheva, Sonya (Massenet, Jules) 00:05:33    
2 )  Le Villi, Act I: „Se come voi piccina io fossi“ Yoncheva, Sonya (Puccini, Giacomo) 00:05:37    
3)   Sapho, Act III, No. 19: „Où suis-je?…O ma lyre immortelle“ Yoncheva, Sonya (Gounod, Charles) 00:07:21    
4)   Le Cid, Act III, Tableau 5: „De cet affreux combat….Pleurez, pleurez, mes yeux!“ Yoncheva, Sonya (Massenet, Jules) 00:05:58    
5)   Les Contes d'Hoffmann, Act III, Scene 1: „Elle a fui, la torterelle“ Yoncheva, Sonya (Offenbach, Jacques) 00:05:12    
6)   La Bohème, Act III: „Donde lieta usci“ Yoncheva, Sonya (Puccini, Giacomo) 00:03:12    
7)   Thais, Act III, Tableau 3: „C'est toi, mon père“ Yoncheva, Sonya (Massenet, Jules) 00:05:24    
8)   La Traviata, Act I, Scene 5: „È strano!.è strano!…Sempre libera“ Yoncheva, Sonya (Guiseppe Verdi)  00:08:21     
9)   Madame Chrysanthème, Act III, Scene 8: „Le jour sous le soleil béni“ Yoncheva, Sonya (André Messager) 00:04:11    
10)   Les Cent Vierges, Act III, No.10: „Je soupire et maudis le destin…O Paris, gai séjour de plaisir“ Yoncheva, Sonya (Lecocq, Charles) 00:04:48