16/03

На 24/03 излиза ново издание „You Can’t Use My Name“ на Curtis Knight & The Squires /Джими Хендрикс

Legacy Recordings и Еxperience Hendrix L.L.C. издават албума „You Can’t Use My Name“ на „Curtis Knight & The Squires“ със специалното участие на Джими Хендрикс. Това е първата част от поредицата, която представя тези уникални записи в оригиналния им вариант. Специалната компилация включва 14 парчета, записани в периода 1965 – 1966г. (плюс един запис от юли 1967г.). Изданието, което ще се разпространява от Вирджиния Рекърдс/Sony Music ще бъде налично на физически носител (СD и винил) в онлайн магазина www.musicmall.bg от 24-ти март, 2015г.

В средата на шейсетте години на ХХ-ти век и преди да започне соловата си кариера, Джими Хендрикс е слабо познат студиен музикант, който работи за кратко с различни артисти, включително Isley Brothers, Don Covay, Little Richard и харлемската R&B група Curtis Knight & The Squires.

По това време, Ед Чаплин е предприемач и музикален продуцент, който през 1960г. основава компанията „PPX International, Inc.“. PPX стартира проспериращ бизнес чрез продажбата на правата на американски песни за адаптация на неанглоезични версии на лейбъли извън Америка.  Също така, Чаплин продуцира авторска музика в студиото си в Ню Йорк, която по-късно лицензира на различни музикални компании. По време на една от тези сесии през 1965г., Чаплин прослушва Къртис Найт и се съгласява да стане негов продуцент и мениджър.

През октомври 1965г., Найт запознава Джими Хендрикс с Чаплин. Още на първата им среща в студиото, те записват парчето на Найт “How Would You Feel”, а Чаплин подписва тригодишен договор с Хендрикс за смешната сума от 1 долар и 1% изпълнителски дял от  продажбите. Джими си мисли, че подписва договор за студиен музикант, като по-късно разказва: „Реших, че подписвам документ, за да ми платят за звукозаписа”. През 1966г. Чаплин лицензира два сингъла от записите на Хендрикс с Къртис Найт на лейбъла RSVP Records, собственост на Джери Саймън. Това са “How Would You Feel” (с би-сайд “Welcome Home”) и “Hornet’s Nest” (с би-сайд “Knock Yourself Out”). Двата инструментала са композирани от Хендрикс и са първите официални издания с негова авторска музика. И двата сингъла нямат успех в класациите и съответно интересът на Саймън към  групата намалява, а компанията RSVP не издава повече тяхна музика.

През 1966г. Хендрикс продължава от време на време да свири с „Curtis Knight & The Squires“. Същевременно, той създава своя собствена група „Jimmy James & The Blue Flames“ в Гринуич Вилидж, Ню Йорк. Точно тогава басистът на Animals – Час Чандлър чува като Хендрикс изпълнява “Hey Joe” в нюйоркския локал Café Wha?. Той предлага на Джими да го продуцира, като замине за Лондон и запише парчето там.   

През септември 1966г., Чандлър изпълнява обещанието си и заминава с Хендрикс в Лондон. Под негово ръководство, Джими Хендрикс сформира легендарното трио „The Jimi Hendrix Experience“ с барабаниста Мич Мичъл и басиста Ноел Рединг. Чандлър финансира записа в студиото като преди това залага бас китарата си.   

Доверието (и интуицията) на Чандлър се оправдават напълно два месеца по-късно (през декември 1966г.), когато “Hey Joe” става хит първо в Англия, а скоро след това и в Европа. Следват “Purple Haze” и “The Wind Cries Mary”, които жънат още по-големи успехи в класациите. В рамките на няколко месеца, Хендрикс се превръща от беден музикант в най-обещаващата нова звезда на музикалната индустрия тогава.

Ед Чаплин научава за успехите на Хендрикс от отчет на специализираната преса. В началото на май 1967г., той започва да пише на всички компании, които работят с Хендрикс, че неговият лейбъл PPX в момента има текущ договор с китариста за периода октомври 1965 – октомври 1968. 

Започвайки с „Get That Feeling“ през декември 1967г., Чаплин започва да съставя и лицензира албуми, използвайки записите, които Хендрикс прави като звукозаписен музикант за „Curtis Knight & The Squires“. „Get That Feeling“ е последван от „Flashing“ през октомври 1968. Нарастващата група от фенове на Хендрикс е объркана от липсата на адекватни снимки и авторско послание на китариста в издадените плочи, които Чаплин представя като лично творчество на Джими. 

Джими Хендрикс има редица проблеми с администрацията на правата си в САЩ и във Великобритания, като скандалите продължават след смъртта му. Финалът им е поставен чак през 2003 година, когато семейството на Хендрикс след дълга съдебна битка печели делата срещу Ед Чаплин и компанията му PPX. Experience Hendrix вече държи всички права над записите, които Ед Чаплин е контролирал. Тази компилация, мастерирана от оригиналния тон-режисьор на „Jimi Hendrix Experience“, Еди Креймър, е първото легално издание на тези дебютни записи на Джими Хендрикс по коректен начин и в оригинално оформление и визия.                 

„You Can’t Use My Name“ започва с парчето “How Would You Feel”, сингъл от 1966г., вдъхновен от излязлата година по-рано класика на Боб Дилън – „Like a Rolling Stone”. “How Would You Feel”е песен, която засяга болезнената тема за расизма и се превръща в предшественик на набиращото по това време все по-голяма сила движение Black Power сред редица чернокожи артисти. Инструменталът от плочата “Welcome Home” също е включен в компилацията. Тези записи регистрират музикалния дебют на Джими Хендрикс в сферата на професионалния запис, както е дебютът му на аранжор. В компилацията са включени още инструменталите на “Hornet’s Nest” и „Knock Yourself Out [Flying On Instruments]”, също композирани от Джими Хендрикс.

Фотокредит: Еxperience Hendrix L.L.C.

YOU CAN’T USE MY NAME на CURTIS KNIGHT & THE SQUIRES (със специалното участие на Джими Хендрикс) включва следните парчета:

1)    How Would You Feel
2)    Gotta Have A New Dress
3)    Don’t Accuse Me
4)    Fool For You Baby
5)    No Such Animal
6)    Welcome Home
7)    Knock Yourself Out [Flying On Instruments]
8)    Simon Says
9)    Station Break
10) Strange Things
11) Hornet’s Nest
12) You Don’t Want Me
13) You Can’t Use My Name
14) Gloomy Monday